ماساژ بینی بعد از عمل

ماساژ بینی بعد از عمل

آیا ماساژ بینی بعد از عمل برای همه بیماران توصیه می شود ؟ از آنجائیکه در هر عمل بینی تغییرات یکسان نمی باشد برخی مراقبت های بعد از آن نیز متفاوت است .  یکی از این مراقبت ها ماساژ بینی بعد از عمل است که جراح برای افرادی توصیه می کند که استخوان بینی برای تغییر شکل شکسته می شود . این عمل که به نام استئوتومی نام دارد بر روی بینی هایی با قوز زیاد و کج انجام می شود. همچنین با این جراحی بینی پهن باریک می شود. بعد از عمل بینی اسپلینت می شود ( نوعی گچ برای ثابت ماندن موقعیت استخوان بینی ) و بعد از یک هفته باز می شود. بعد از باز کردن اسپلینت می توان بینی را حرکت داد . باید در این زمان برای بازگرداندن استخوان به محل اصلی خود آن را ماساژ داد و این کار را باید تا 6 الی 8 هفته باید ادامه داد . البته باید این کار را با راهنمایی و تایید پزشک متخصص انجام داد .

ماساژ دادن بینی بعد از عمل

ماساژ دادن بینی بعد از عمل

فواید ماساژ بینی بعد از عمل

  • کمک به باریک کردن بینی
  • تغییر شکل استخوان بینی
  • کمک به بهبود نتیجه جراحی

نحوه ماساژ دادن بینی بعد از عمل

از آنجائیکه هدف از ماساژ دادن بینی بعد از عمل ایجاد فشار بر روی استخوان بینی می باشد ،بعد از باز کردن گچ، انگشت شست را روی استخوان بینی قرار داده و فشار دهید  . نقطه فشار باید به سمت وسط بینی باشد . به طور فرضی خطی مستقیم از وسط بینی بکشید . در قسمت بالای بینی ( پل بینی ) که یک سوم آن می شود فشار وارد کنید. دقت کنید به قسمتهای دیگر مخصوصا در بالای بینی فشاری وارد نکنید. این فشار باید به گونه ای باشد که درد ملایمی احساس کنید . این درد مانند زمانی است که روی زخم خود را لمس می کنید. حتما باید درد را احساس کنید در غیر اینصورت فشار بر بینی کافی نبوده و موثر نمی باشد . این فشار را باید هر 10 ثانیه تا یک دقیقه روزی 25 تا 40 بار تکرار شود.

ماساژ دادن بینی بعد از عمل برای همه توصیه میشود ؟

ماساژ دادن بعد از عمل بینی برای همه توصیه نمی شود. در برخی افراد به قدری تغییرات جزئی و خفیف می باشد که با کوچکترین لمس و دستکاری اثرات منفی بر جراحی می گذارد و در برخی موارد باعث باز شدن بخیه ها می شود.در برخی موارد لمس کردن نوک بینی طبق عادت فردی باعث تورم بیشتر بینی می شود . بهتر است قبل از این کار با پزشک و جراح بینی خود مشورت کنید.

سایر خدمات دکتر محمد اسماعیل هادی زاده :

جراحی بینی طبیعی

جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

و . . .

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد اسماعیل هادی زاده جراح و متخصص گوش و حلق و بینی .

ارسال پاسخ

5 − 3 =