جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

در بسیاری از بینی های نژاد ایرانی ، بزرگی بینی استخوانی ، قوز ، کشیدگی و فرم عقابی شایع است ؛ بینی استخوانی به دلیل پوست نازک و بالا بودن میزان بافت های غضروفی سفت به این نام شهرت یافته است این در حالی است که بینی های گوشتی ، از پوست ضخیم تری برخوردارند یکی از اصلی ترین عوامل مراجعه بیماران برای جراحی بینی ، وجود قوز یا برآمدگی در تیغه بینی است و این مسئله شکل هموار و مسطح پل بینی را از حالت عادی خارج می نماید. بینی استخوانی می تواند در افراد مختلف دارای قوزهای متنوعی باشد که تمامی بدشکلی های این بینی ها ، با کمک جراحی بینی قابل برطرف شدن است. قوز های نامبرده ابعاد مختلفی دارند که طی جراحی رینوپلاستی یه روش های گوناگون رفع خواهند شد.

انواع جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی برای بینی های استخوانی به دو روش باز یا بسته قابل انجام است : روش بسته در جراحی بینی : در این روش برش جراحی در داخل حفره ها ایجاد می شود و دوره بهبودی بیمار با سرعت بیشتری سپری گشته و آثار جراحت و اسکار بر روی پوست به جای نمی مانند. روش باز در جراحی بینی : در این روش علاوه بر برش کناره پره های بینی ، بخش مابین سوراخ ها نیز از پایین شکافته می شود تا جراح بتواند راحت تر به بافت های مورد نظرش دستیابی پیدا کند و کنتل جراحی را کامل به دست گیرد ، در این جراحی خطا کمتر ، طول دوره بهبودی بیشتر و آثار برش ها تقریبا مشخصند که به مرور زمان محو خواهند شد.

نقش جراح بینی در جراحی بینی

برای جراحی بینی استخوانی اولین قدم انتخاب یک جراح ماهر ، با تجربه ، توانمند و متخصص است . بررسی سوابق پزشکی و نمونه کارهای جراح بینی متخصص شما را در این انتخاب به خوبی یاری می کند. لازم است برای انجام جراحی بینی استخوانی ظرافت زیادی خرج شده و با دقت مراحل عمل سپری شوند چرا که به دلیل نازک بودن پوست بینی کوچک ترین ایرادی در غضروف ها و بافت های استخوانی به وضوح نمایش داده می شود. همچنین اهمیت به عملکرد بینی قبل از مسائل زیبایی شناسانه از موارد مهم جراحی بینی استخوانی است زیرا هیچ جراحی زیبایی بدون عملکرد موثر عضو ، مفید نبوده و پس از مدتی عواقب سوء خود را آشکار می سازد . بعضی از عواقب ناشایست در جراحی های زیبایی بینی عبارتند از : انسداد راه های تنفسی ، گرفتگی بینی ، گرفتگی صدا ، کاهش حس بویایی و . . . لازم است جراح علاوه بر ذوق زیبایی آفرینانه ، که امر مهمی در جراحی بینی استخوانی است ، عملکرد بینی را نیز تواما مد نظر قرار دهد. جراحی بینی استخوانی

مشخصات بینی استخوانی

رفع مشکلات ظاهری بینی های استخوانی به طرز غیر قابل باوری در جذابیت چهره اثر گذاشته و زیبایی شخص را چند برابر می سازد بینی های عقابی یا استخوانی اکثرا سایز بزرگی دارند که پس از عمل جراحی بینی ، با کوچک تر شدن خود ، برجسگی سایر اعضای چهره را موجب شده و تاثیر اجزایی همچون لب ، چشم ها و گونه ها را بیشتر می کند. بینی های استخوانی از لحاظ فرم و ظاهر وراثتی و ژنتیکی می باشند ولی گاه ممکن است به علت شکستگی های این عضو در دوران کودکی یا نوجوانی ، برخورد ضربات مخرب و یا بروز شکستگی ها ، افزایش قوز و سایز چشمگیری داشته باشند. بیشترین اثر سوء بینی استخوانی در نمای نیمرخ چهره است گاه از نمای تمام رخ به هنگام لبخند یا خنده ، پل بینی پایین تر رفته و سر آن همچون منقار عقاب کشیده می شود. بنا براین بسیاری از مراجعان جراحی بینی ، کسانی هستند که جنس بینی شان استخوانی است.

نحوه جراحی بینی استخوانی

می توان برای برطرف نمودن فرم های ناهماهنگ بینی استخوانی از روش های گوناگونی بهره گرفت یکی از این روش ها تزریق ژل است که دارای معایب خاص خود می باشد ، تزریق ژل به بینی برای محو شدن ناهمواری ها و قوز، علاوه بر بزرگ تر شدن سایز آن ایراد پررنگی دارد که این مسئله جذب شدن ژل ها توسط بدن است تزریق ژل به بینی از جمله روش هایی است که برای ترمیم باید هرچند ماه یکبار به مطب مراجعه کرد ، که در آخر قیمت عمل تزریقی به دلیل ترمیم های پی در پی بسیار بیشتر از جراحی بینی می شود. کارآمد ترین و بهترین روش درمانی برای رفع ایرادات بینی استخوانی جراحی زیبایی بینی است ، همان گونه که پیش تر گفته شد ، این جراحی به دو نوع باز یا بسته ترتیب داده می شود. در طی عمل جراحی بینی استخوانی پس از بلند شدن پوست از روی استخوان بینی ، پزشک جراح ، اقدام به حذف قسمت های غضروفی و استخوانی کرده و بافت های اضافی را تراش می دهد پس از هموارسازی سطوح مورد نظر و حمایت از عملکرد بویایی و تنفسی ، در صورت نیاز به اصلاح پره ها و کوچک تر شدن سوراخ ها کارهای لازمه صورت گرفته و در آخر ، بخیه های جذبی و غیر جذبی پوست را در جای مناسب خود محکم می کنند. اگر تنها هدف از جراحی بینی استخوانی حذف قوز و ناهمواری تیغه بینی باشد ، مدت زمان لازم برای انجام جراحی بسیار کوتاه است و لازم است بیماران بدانند که در صورت مراقبت های صحیح و اقدامات شایسته پس از عمل جراحی بینی ، امکان بازگشت قوز بینی و ناهمواری ها به شدت نادر و غیرممکن است و فرد می تواند تا سال های سال از زیبایی ویژه ای برخوردار باشد.

عمل بینی استخوانی

انواع بینی غضروفی یا استخوانی

یکی از دلایل انجام جراحی بینی استخوانی فرم عقابی بینی است کسانی که با این مشکل درگیرند نیز بهتر است از روش جراحی بهره گرفته تا آثار سوء عمل های دیگر را متحمل نشوند ؛ حتی می توان برای رفع عارضه بینی های عقابی طبق بررسی تصاویر نرم افزارهای شبیه سازی بهترین روش جراحی را انتخاب نمود. شبیه سازی های رایانه ای خیلی از ابعاد جراحی را آشکار ساخته و از نگرانی بیمار به میزان زیادی می کاهد. برای درمان عارضه بینی عقابی کارامد ترین راه کوتاه نمودن تیغه بینی به حد متعادل و مطلوب است . اکثر جراحی های بینی استخوانی تحت بی هوشی عمومی صورت گرفته و فرد می تواند در صورت استفاده از داروی بی حسی موضعی داروی خواب آور نیز مصرف نماید همچنین رعایت نکات ایمنی پس از عمل جراحی به سرعت بهبودی و گذران موفق دوران نقاهت کمک زیادی خواهد نمود.

هزینه عمل بینی استخوانی

هزینه عمل بینی استخوانی با توجه به هزینه اتاق عمل ، مواد بیهوشی ، می شود ودستمزد جراح متفاوت می باشد . معمولا هزینه این عمل پایین تر از جراحی بینی گوشتی می باشد زیرا تغییرات کمتری در بینی اعمال می شود .

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

پوست بینی درحالت کلی در قسمت بالا و پایین متفاوت می باشد . در قسمت فوقانی که روی استخوان را می پوشاند نازکتر بوده و در قسمت پایین پوستی که غضروف را می پوشاند ضخیم تر می باشد بینی با توجه به نوع پوست به بینی گوشتی و استخوانی تقسیم می شود . در صورتی که پوست بینی نازک باشد به آن بینی استخوانی یا غضروفی می گویند و در صورتی که دارای پوست ضخیمی باشد بینی گوشتی می گویند. این دو نوع بینی تفاوت هایی از لحاظ ساختاری به شرح ذیل دارند :

  • پوست بینی استخوانی در قسمت پایینی نازکتر از حد معمول بوده و به همین دلیل کمتر افتادگی نوک بینی مشاهده می شود. این باعث شده تا غضروف ها قوی و مستحکم باشند . اما در بینی گوشتی این قسمت دارای پوست ضخیمتری می باشد که به تدریج باعث تضعیف غضروف در این قسمت می شود به همین جهت نوک بینی پهن و افتاده می باشد .
  • امکان کوچک کردن بیش از حد بینی در بینی استخوانی وجود دارد در صورتی که در بینی گوشتی به دلیل تجمع بافت چربی در بینی این امکان کم می باشد . اگر جراح بینی گوشتی را بیش از حد کوچک کند بعد از گذشت زمانی به حالت اولیه خود بازمی گردد زیرا غضروف در این بینی ضعیف می باشد و برای کوچک کردن باید پیوند غضروف صورت گیرد . معمولا این غضروف از اعضای بدن مانند گوش یا دنده فرد تامین می شود.

مشاوره قبل از جراحی بینی استخوانی

جراح بینی قبل از عمل ابتدا با بیمار درباره انتظارات او از نتیجه جراحی صحبت می کند . در اولین قدم قبل از جراحی باید دانست که بینی شما از چه نوعی می باشد : گوشتی یا استخوانی . اگر نتوانستید با توجه به مشخصاتی که ذکر شد تشخیص دهید حتما به جراح مراجعه کنید تا با بررسی دقیق تشخیص دهد. بهتر است نمونه کارهای پزشک را ببینید و درباره تخصص و تجربه از جراح مطمئن شوید .امروزه به دلیل بالابودن امار جراحی بینی پزشکان متخصص در این عمل زیبایی در نوع خاصی تجربه و تبحر دارند . برخی از جراحان در جراحی بینی استخوانی تجربه بالایی دارند و برخی در بینی گوشتی و طبیعی .

درصد موفقیت جراحی بینی استخوانی

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد می پرسند اینست که چند درصد امکان موفقیت  بعد از جراحی بین استخوانی وجود دارد . در پاخ به این سوال باید گفت این موضوع فقط به جراح بینی و نحوه جراحی او بستگی ندارد . با وجود اینکه جراح قبل از جراحی بینی را به طور کامل مورد بررسی قرار داده و میزان تناسب آن را با اجزای صورت در نظر می گیرد . اما انتظارات فرد از جراحی باید معقول باشد . مثلا فردی که دارای بینی گوشتی می باشد که افتادگی نوک بینی زیاد دارد نباید انتظار بینی بسیار کوچک داشته باشد زیرا این بینی به دلیل ضعف بافت های غضروفی نمی توان مقدار زیادی از بافت چربی اضافه را از بینی خارج کرد . زیرا باعث اسکار و برگشت بینی به حالت اولیه می شود . صورت که استاندارد باشد در نتیجه جراحی بینی موثر می باشد . افرادی که دارای عقب رفتگی و برآمدگی بیش از حد فک می باشند بر شکل بینی و سایر اجزای صورت تاثیر گذاشته و تنها با جراحی بینی زیبا نمی شود و نیاز به جراحی زیبایی فک دارد .

عمل بینی استخوانی برای ورزشکاران

برخی از متقاضیان جراحی بینی استخوانی ورزشکاران می باشند که به صورت حرفه ای ورزش می کنند . این افراد به دلیل جراحی 5 الی 10 درصد استحکام بینی خود را از دست می دهند .

  • برای این افراد پیاده روی بعد از گذشت 7 روز از جراحی امکان پذیر می باشد .
  • انجام ورزش های سبک بعد از 2 هفته بلامانع می باشد.
  • ورزش های سنگین را بعد از سه ماه بعد از عمل بینی انجام داد .
  • در صورتی که فرد ورزش هایی مانند کشتی انجام می دهد نباید تا 6 ماه بعد از جراحی ورزش کند.
  • افرادی که ورزش هایی مانند شنا انجام می دهند نباید تا چند ماه شیرجه بزنند ولی شنا بعد از یک ماه از جراحی امکان پذیر می باشد .
  • از انجام بوکس به دلیل وارد آمدن ضربه به صورت تا یک سال بعد از جراحی خودداری کنید.
  • ورزش هایی مانند وزنه برداری ، بدنسازی ( وزنه های سنگین ) بعد از سه ماه از جراحی امکان پذیر می باشد .

برای دیدن نمونه جراحی بینی استخوانی روی ادامه مطلب کلیک کنید.

برخی خدمات دکتر هادی زاده جراح بینی

ارسال پاسخ

11 − شش =